Pot oare da in judecata chirasii

23 octombrie 2018 117

Am dat in chirie apartamentul si chiriasii au plecat fara sa achite comunalele. Pot oare apela la politie? Contract cu ei nu am facut.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Din păcate acesta e riscul neîntocmirii unui comtract, nu sunt șanse de a proba existența raportului.

23 octombrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cele mai multe riscuri le poartă proprietarul în cazul neîntocmirii unui contract de închiriere a spațiului locativ, asta să rețineți pentru viitor deoarece în caz contrar pierdeți o serie de drepturi oferite de legislație care le puteți pretinde în raport cu chiriașii în caz de neînțelegeri.
Pentru proprietar lipsa contractului este... mai detaliat un mare dezavantaj, pentru că pretențiile față de chiriaș nu au pe ce sa se bazeze. În schimb, pentru chiriaș, el are folosința locuinței și îi este apărată de lege și în lipsa contractului, iar obligațiile sale față de proprietar nu există, atîta timp cît nu sunt scrise.

23 octombrie 2018