Pot obtine cazier dupa expirarea termenului de condamnare conditionata de 2 ani?

17 mai 2017 1146

Am fost judecat in 2015. Am primit 2 ani conditionat. Acum a expirat termenul si vreau sa-mi fac cazier juridic. Pot sa-mi fac sau nu? Mi-au zis ca nu pot.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Tudor,

Puteți obține cazierul judiciar, însă antecedentele penale încă nu au fost stinse și ele vor fi reflectate în continuare până când nu se vor stinge.

Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de pedeapsă penală;
... mai detaliat b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit actului de amnistie sau graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
f)- exclusă
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.
(2) Dacă condamnatul, în modul stabilit de lege, a fost liberat înainte de termen de executarea pedepsei sau partea neexecutată a pedepsei i-a fost înlocuită cu o pedeapsă mai blîndă, termenul stingerii antecedentelor penale se calculează pornindu-se de la termenul real al pedepsei executate, din momentul liberării de executarea pedepsei principale şi complementare.
(3) Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale.

Ca ideie puteți solicita liberarea de răspundere penală în baza amnistiei cu ocazia aniversării a 25 de ani de la independența RM.

17 mai 2017
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Salut! Expirarea perioadei de proba (conditionata) stabilita de instanta de judecata - este un temei clar de stingere a antecedentelor penale, potrivit art. 111 alin. (1) lit. d) Cod Penal.
Cum vi se motiveaza refuzul de eliberare al cazierului ”curat”? Probabil o sa aveti nevoie de un certificat fie de la... mai detaliat organul de probatiune, fie de la instanta de judecata, care sa ateste expirarea termenului de proba, si a faptului ca in acest termen nu ati savirsit alte infractiuni si/sau pedeapsa nu a fost anulata. Acest certificat prezentati-l ca anexa la setul de documente pe care il depuneti la Cererea de eliberare a Cazierului judiciar.

18 mai 2017