Pot obține partajarea averii, dacă divorțul a fost pronunțat în mai 2014?

20 octombrie 2018 97

Bună ziua. Pot obține partajarea averii, dacă divorțul a fost pronunțat în mai 2014 (după ce a expirat termenul de prescripție de trei ani)? E vorba de împărțirea apartamentului cumpărat în timpul căsătoriei. Banii pentru procurarea apartamentului au fost dați de mama soțului. Ea ne-a procurat 3 camere în cămin până la căsătorie. După cinci ani, noi ne-am inregistrat căsătoria, am vândut cele 3 camere în cămin și am cumpărat apartamentul. Ce șanse am să obțin de la fostul soț banii pe 1/2 din apartament? Vă mulțumesc anticipat pentru răspuns.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Bunurile obținute de soț în timpul casatoriei sunt comune, astfel fiecărui revenindui cîte 1/2 în caz de partajare.
Cît privește prescripția, în cazul dat, aceasta nu are o aplicare dupăcum ați menționat.
Sigur norma prevede că Pentru împărţirea bunurilor proprietate în devălmăşie a soţilor a căror căsătorie a fost desfăcută,... mai detaliat se stabileşte un termen de prescripţie de 3 ani.
Doar că acest termen începe a curge din momentul în care considerați că au fost încălcate careva drepturi în raport cu bunurile în devălmășie și nu din momentul desfacerii căsătoriei.

20 octombrie 2018