Pot obtine permis de sedere in UE fara cetatenie romaneasca?

9 februarie 2019 20

Sunt student, absolvent, am cetatenie romaneasca, vreau sa plec in UE la masterat. Prietena mea a depus la cetatenie in mijlocul lunii iunie 2018. Exista vreo posibilitate legala pentru ea sa stea in UE cu mine atat timp cat fac masteratul in UE? Va multumesc mult anticipat pentru ajutor.

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna, da exista posibilitatea de a obtine permis de sedere intr-un stat din UE, insa ar fi bine sa va adresati la un jurist sau autoritate competenta pentru straini din statul in care doriti sa obtineti permis de sedere pentru a afla conditiile.

10 februarie 2019