Pot obtine tutela pe copil, avand familie sanatoasa, care sunt de acord sa le cresc copilul?

6 martie 2017 49

Buna ziua. Am 44 de ani, necazatorita. Cresc o fetita de 10 ani pe tutela, dar vreau sa fac infierea. Mai am si o nepotica de 13 ani. Pot obtine tutela pe nepoata, fara decaderea din drepturi a parintilor? Are familie completa, sanatoasa, dar eu vreau sa plec in Germania cu traiul si sa-mi iau fetele cu mine pentru a le da o scoala buna. Voi putea sa beneficiez de ajutorul pt copii, ori sociale in Germania, avand copii pe tutela, eu avand cetatenia Romaniei, iar copiii nu? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Tutela se instituie asupra copiilor rămași fără ocrotire părintească, cum ar fi copiii având părinți decedați sau decăzuți din drepturile părintești sau copiii luați de la părinți fără decădere din drepturile părintești (în temeiul unei hotărâri fudecătorești). Evident, acesta nu este cazul nepoatei Dvs. și ea nu poate fi plasată... mai detaliat sub tutelă. Eventual, o puteți adopta cu acordul ei (deoarece a atins vârsta de 10 ani) și al părinților.

Cât privește a doua întrebare, nu ne putem pronunța asupra legislației germane, dar prin analogie cu dreptul Republicii Moldova, considerăm că cetățenia copilului aflat sub tutelă este un factor irelevant la stabilirea oricăror forme de beneficii sociale de stat.

7 martie 2017