Pot părăsi Franța cu copilul meu in vârsta de 8 ani pentru a intra in România, fara procura din partea tatălui?

2 octombrie 2019 25

Buna ziua. As dori sa stiu, va rog, dacă pot părăsi Franța cu copilul meu in vârsta de 8 ani pentru a intra in România, fara procura din partea tatălui! Mulțumesc frumos!

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna!

Regulile de traversare a frontierei de stat sunt stabilite de către fiecare țară în parte. Cât privește ieșirea/intrarea minorului în/de pe teritoriul Republicii Moldova este suficient ca acesta să fie însoțit de către unul din reprezentanții săi legali.
Totuși, pentru stabilirea domiciliului permanent al minorului peste hotarele Republicii Moldova este necesar... mai detaliat acordul ambilor părinți, după caz, a unui singur părinte dacă, domiciliul se va stabili împreună cu celălalt părinte.
Declarația respectivă are a se legaliza notarial.

4 octombrie 2019