Pot părăsi țara?

18 iunie 2020 23

Buna ziua. La moment mă aflu în Republica Moldova și am rezervat bilet avia Chișinău - Viena pentru 7 iulie. Întrebarea mea este: voi putea părăsi țara, având pașaport biometric? In cazul in care nu voi putea, varianta nr. doi ar fi să plec la București în următoarele zile (sunt studenta acolo, am viza și permis de ședere), sa stau in carantina 14 zile și, respectiv, să zbor din București? Dar pașaportul, însă, e tot biometric. Va rog să mă ajutați să înțeleg cum e mai bine sa procedez.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Putem enunta doar despre faptul că e posibil de iesit de pe teritoriu MD, cit tine de conditiile de aflare sau tranzitare a altor tari, tine de legea tarii in cauză, nu cred ca o sa fasiti un raspuns aici deoarece e necesar sa studieze legislatia altor tari, fapt care... mai detaliat ocupa timp si nu este economic rentabil.

18 iunie 2020