Pot parasi tara daca am datorii?

12 octombrie 2018 206

Buna ziua. In anul 2015 am procurat de la o companie GSM un telefon performant in rate + abonament, dar am achitat numai 250 lei. Pe parcurs, din lipsa finantelor, nu l-am achitat de loc. Acum mi-a venit scrisoare de la judecata, la care trebuia sa ma prezint in luna septembrie curent, dar eu nu ma aflam in R.Moldova. Acum doresc sa plec, insa nu stiu daca pot. Vreau sa stiu daca nu am o interdictie pe numele meu de a parasi tara. Multumesc!

Jurist comments 1

Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Dvs., puteti sa parasiti tara, cu exceptia cazului daca nu aveti interdictie. Daca aveti sau nu interdictia puteti afla de la politia de frontiera.

12 octombrie 2018