Pot pleca cu copii pe vară la Italia fără acordul fostului soț, căci sunt divorțată?

18 mai 2017 28

Pot pleca cu copiii pe vară la Italia fără acordul fostului soț, căci sunt divorțată? Copiii au 9 și 14 ani.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Irina Șeghera
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, Natalia.

În conformitate cu art.1 alin. (2) al Legii cu privire la ieșirea și intrarea în Republica Moldova nu este necesar acordul tatălui dacă scopul călătoriei nu e stabilirea domiciliului copilului minor peste hotare.

19 mai 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Doar daca au pasapoarte straine ! La perfectarea acestuia este necesar acordul tatalui !
Durata calatoriei nu mai mare de 90 zile!

19 mai 2017