Pot pleca cu copilul minor peste hotare?

10 iulie 2018 43

Sotul se afla in israel. Eu cu copilul trebuie sa plecam si noi. Trebuia sa facem procura la notar ca sa putem iesi din R. Moldova? Scopul caalatoriei nu este de scurta durata, este pentru stabilirea domiciliului in Israel. Ar trebui o declaratie la notar? Pentru ca citesc diferite surse si toate spun diferit. Mentionez ca eu si copilul inca nu avem cetatenia israeliana.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna,
Dacă mergeți la soț, care este și tatăl copilului, pentru a va stabili cu toții împreună cu traiul permanent în Statul Israel o asemenea declarație ar putea să vi se solicite de către autoritățile din Israel.
Cat privește legislația RM aceasta spune clar ca pentru colatorii de până la 90 zile... mai detaliat nu este necesara declarația notarială, 8nsa dvs de fapt plecați către soț și veți fi împreună, prin urmare decade necesitatea unei asemenea declarații.

10 iulie 2018