Pot pleca cu copilul peste hotare?

14 iulie 2017 237

Daca traiesc in concubinaj si avem impreuna un copil de nici un an scris dupa numele concubinului, pot pleca cu copilul peste hotare fara acordul concubinului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

În legătură cu situaţia copiilor născuţi în afara căsătoriei, aceştia se bucură de acelaşi regim de ocrotire ca şi orice copil rezultat din căsătorie, legea prevede asimilarea copilului din afara căsătoriei cu cel din căsătorie.
Legislația permite deplasarea peste hotarele țării fără acordul unuia dintre parinți, numai dacă este de scurtă... mai detaliat durată.
Deci la ieșirea din țară veți avea nevoie sa prezentați și biletul de întoarcere.

15 iulie 2017