Pot pleca cu copilul peste hotare pe un termen nedeterminat?

27 iulie 2017 42

Buna ziua. Spuneti-mi va rog daca sunt divortata, pot pleca cu copilul peste hotare pe un termen nedeterminat, sau trebuie acordul tatălui. Mentionez ca după hotărârea judecătorească copilul rămîne sa trăiască cu mama.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Valentina.

Veți găsi răspuns la întrebarea dumneavoastră, accesând link-ul de mai jos:
http://yavo.md/rom/raspunsuri/v/trecerea-hotarelor-tarii-cu-copil

O zi bună.

28 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua,

Legislația în vigoare stabilește expres că stabilirea cu copilul minor peste hotarele țării sau plecarea cu acesta pe un termen mai mare de 3 luni se face cu acordul celuilalt părinte adică și cu acordul tatălui, indiferent de faptul că copilul rămâne cu dvs.

28 iulie 2017