Pot pleca cu sora minoră la Iași, pentru o zi, fără procură ?

26 martie 2018 741

Vreau să facem o mică excursie prin Iași cu sora mea mai mică (ea are 14, eu 21), pentru o zi . Nu avem cetățenie română, doar pașaport biometric. Trebuie ambii părinți să facă procură pe mine sau nu? Care este procedura? Ce documente trebuie să am?

Jurist comments 1

  • Parajurist

Buna ziua, va trebui o declaratie de la parinti pentru ca un însoţitor, trebuie desemnat prin declaraţie de către reprezentantul legal (parinti) a cărui semnătură se legalizează notarial. În declaraţie se indică scopul călătoriei, durata acesteia şi ţara de destinaţie.

27 martie 2018