Pot pleca fara sa anunț?

1 august 2018 18

Am lucrat 2 luni și deja doresc sa ma eliberez, dar angajatorul nu imi permite sa ma eliberez motivând ca nu a angajat om pe 2 luni. Dar contractul meu nu prevede perioada muncii. Unde sa ma adresez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Bu a ziua,
Depuneți cerere de eliberare prin cancelarie, anticamera sau scrisoare cu aviz de recepție, ca să aveți proba că ați informat angajatorul, activați 14 zile si sunteți liber sa nu vă mai prezentați la servici atît timp cît nu este prevăzut un termen pentru care ați fost angajat,... mai detaliat în conformitate cu Codul Muncii, Angajatorul nu e în drept de a vă reține.

2 august 2018