Pot pleca la odihna in Italia cu copii minori

17 mai 2018 105

Buna ziua. Suntem invitati in Italia in ospetie pe termen de 35 de zile impreuna cu copiii de 10 si 13 ani (suntem cetateni ai Republicii Moldova toata familia). Avem bilete de avion tur-retur din Bucuresti. Imi trebuie procura tatalui de la notar? Suntem in casatorie si in relatii bune.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Necesitatea unei declarații prin care unul dintre părinți își exprimă acordul că copilul să părăsească țara este mereu sub semnul întrebării, la moment nu exista careva interdicții pentru Moldova că în prezența unui părinte copii să poată părăsi țara. Totuși, pentru a vă asigura că această problemă... mai detaliat nu va apărea în general vă propun să optați pentru întocmirea unui asemenea act la un notar cu scopul de a evita careva situații neprevăzute. Costul unei declarații nu își merită riscul de a fi refuzați în posibilitate de a părăsi țara pentru a pleca la odihnă.

17 mai 2018