Pot pleca peste hotare?

19 iulie 2018 228

Am 3 credite pe care nu le pot achita. Aş vrea să plec din țara pe 3 luni cu paşaport biometric ca la întoarcere să restitui împrumuturile. Dar, pe lângă asta, sunt chemata în judecată în calitate de parte vătămată. Aş putea să parasesc țara în aceste circumstanțe?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cu certitudine sunteți în drept de a pleca, atît timp cît nu au fost aplocate interdicții prin intermediul executorului judecătoresc, despre interdicții puteți afla la poliția de frontieră.Totodată, pentru a avea asemenea interdicții, urma a fi examinată cauza de către instanța de judecată cu privire la încasarea sumei. Atît... mai detaliat timp cît nu ați fost informat despre dosar în instanță sau despre executarea silită, nu este posibil să aveți interdicție de părăsire a țării.

Cît privește calitatea de persoană vătămată, în cazul în care față de d-stră nu sunt impuse careva obligații de prezență pentru audiere, atunci, cauza poate fi examinată în lipsă, în acest sens depuneți o cerere la judecătorie.

20 iulie 2018