Pot pleca peste hotare?

5 iulie 2020 134

Buna! Am cumparat un telefon in credit si nu l-am achitat. Am fost data in judecata si mi-au blocat cardurile bancare. Respectiv, am o datorie de 5.000 lei care a juns la executor, dar am doi copii mici si nu pot sa o achit. Daca peste un timp am sa vreau sa plec peste hotare, voi putea?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Ar putea fi dificil, or executorul, la cererea creditorului poate aplica interdictia de a părăsi țara.
Astfel, înainte de a pleca peste hotare, mergeți la poliția de frontieră si solicitati informatii despre existența sau lipsa unei asemenea interdictii la acel moment.

6 iulie 2020