Pot pleca peste hotare cu bilet dus-intors fără procura soțului?

22 mai 2017 31

Deci, în fapt, am divorțat cu soțul în ianuarie 2016. Copilul a rămas cu mine. În hotărârea judecătorească scrie ca educația și întreținerea mi se acorda mie. Pașaport biometric pot să-i fac fără soț. Pot pleca peste hotare, la odihnă, în baza hotărârii judecătorești?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Este necesar acordul sotului la perfectarea pasaportului biometric !
Avind pasaport biometric puteti pleca pina la 90 zile la odihna !
Asta in conditiile in care la perfectarea pasaportului nu se cunoaste daca il perfectati pentru odihna sau domiciliu permanent al copilului !

23 mai 2017