Pot pretinde la pensie alimentara daca copilu e inafara casatoriei?

17 octombrie 2017 88

Pot pretinde la pensie alimentara daca copilu e inafara casatoriei? Daca da - care este procedura? Copilul este nou nascut, iar tatal copilului nu este in tara.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ionela,

Cu siguranță puteți pretinde dacă paternitatea este stabilită.
Rămâne să vă adresați în instanța de judecată cu o cerere de încasare a pensiei alimentare.

17 octombrie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Da,dacă este înscris ca tată persoană în cauză,dacă nu, solicitați stabilirea paternității în judecată.
Pentru stabilirea pensiei,vă adresați în instanță cu o cerere.
Sînteți scutită de taxa de stat,veți avea doar cheltuieli de asistență juridică.

17 octombrie 2017