Pot primi bursa de studii si concediu de îngrijire a copilului in același timp?

6 decembrie 2017 213

Ajutati-mă, va rog! Sunt doctoranda la scoli doctorale, primesc bursa de studii. Curînd trebuie sa ies in concediu de îngrijire a copilului. Voi putea primi ambele fara nici o restricție? Vreau sa precizez ca institutia unde imi desfășor activitatea de cercetător pentru teza de doctor ma obligă sa intrerup studiile si vrea sa imi retragă bursa de studii, pe motiv ca nu pot sa primesc si bursa si concediu de îngrijire a copilului in acelasi timp. Va multumesc mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Parajurist

Buna ziua!
Dacă sînteți persoană neasigurată, atunci puteți să beneficiați și de bursă, și de îndemnizație pentru creșterea copilului pînă la împlinirea copilului vîrstei de 2 ani.
Aici găsiți cine se consideră persoană neasigurată-
http://www.cnas.md/tabview.php?l=ro&idc=560&id=4093&t=/Alte-prestatii-sociale/Indemnizatii/Indemnizatii-adresate-familiilor-cu-copii/Indemnizatie-lunara-pentru-cresterea-copilului-pina-la-implinirea-virstei-de-3-ani-persoanelor-asigurate

8 decembrie 2017