Pot primi mostenire partea mamei daca nu s-a facut partajul?

24 septembrie 2020 172

Buna ziua! Mama a trait in concubinaj cu tatal meu natural. Dupa ce s-au despartit, mama a construit o casa. Dupa incheierea constructiei, la scurt timp s-a casatorit (cu un alt partener). Au fost casatoriti in jur de 28-29 de ani. Dupa care au divortat. El inca locuieste in casa mamei mele (de la politie ni s-a spus ca are si el drepturi egale pana in cazul in care incepem partajul). Intrebarea mea este: daca mama poate sa imi lase mostenire jumatate din ce ii revine ei (in cazul in care nu s-a facut partajul)? Multumesc!

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
sigur, mama poate dispune după bunul ei plac cu bunurile ce îi aparțin, însă, problema e că, urmează a fi stabilit care sunt acestea în natură, care este cota parte, dacă nu este stabilită deja.
Cît ține de imobil, situația este următoarea, urmează a identifica cînd anume mama a devenit proprietară... mai detaliat a casei, ăînă la căsătorie sau după, or acest fapt într-un caz va soluționa mai ușor problema, iar în alt caz, vă va clarifica ce acțiuni urmează să întreprindeți.
Urmează să verificați data cînd a fost înregistrat dreptul de proprietate asupra imobilului, cît și data căsătoriei mamei.

27 octombrie 2020