Pot primi un lot de pamint pentru casa?

21 martie 2017 280

In anul 2010 am procurat un lot de pamint. In anul 2016 m-am casatorit si am scris cerere la primaria din satul in care locuiesc pentru a primi un lot de pamint pentru casa. Functionarii de la primarie refuza sa-mi dea acest lot de pamint, invocind ca eu deja am pamint procurat si pot sa-mi construiesc acolo casa. Eu am dreptul sa primesc acest lot de pamint? Multumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Alexandr Tuceac
  • Avocat

Vadim,

Codul funciar prevede dreptul cetăţenilor de a primi în proprietate terenuri pentru construcţia caselor de locuit pentru familie tanara. Conditiile si criteriile specifice care permit/nu permit beneficierea de asemenea terenuri sunt stabilite prin regulamentele administraţiei publice locale. Detinerea in proprietate de catre unul dintre soti a unui teren poate servi... mai detaliat drept temei de refuz, daca este indicat in regulamentul respectiv. Deci, pentru a primi un teren destinat construcţiei locative, o familie nou-formată se adresează cu o cerere administraţiei publice locale, care, în funcţie de planul de sistematizare existent, va repartiza lotul de pămînt. În caz contrar, autoritatea va informa în scris despre cauza refuzului acordării unui asemenea sector de teren. Refuzul poate fi contestat în instanţa judecătorească în baza Legii contenciosului administrativ.

21 martie 2017