Pot procura apartament pe numele meu in Chisinau chiar dacă sunt în alta tara?

1 noiembrie 2018 76

La moment ma aflu in Israel si doresc sa cumpăr un apartament in Chișinău.
1. Pot cumpara apartamentul si sa fie scris pe numele meu?
2. Care sunt toate procedurile in cazul dat?
3. Cine achita toate cheltuielile cumpărătorul sau ambii?
4. Care sunt riscurile?
Multumesc anticipat.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

1. Da.
2. Trebuie să mergeți la un notar acolo în Israel, sau la Consulatul Moldovei din Israel, pentru a întocmi o procură prin care să împuterniciți o persoană de încredere din Moldova să vă reprezinte la cumpărarea unui bun imobil. Dacă ați identificat deja bunul imobil care doriți să-l... mai detaliat cumpărați, Procura trebuie să prevadă dreptul reprezentantului de a incheia contract de vânzare cumpărare a bunului respectiv(adresa, număr cadastral), prețul maxim sau orientativ al tranzacției, precum și dreptul reprezentantului de a înregistra contractul la oficiul cadastral teritorial.
Banii pot fi transmisi atât reprezentantului, la contul bancar al acestuia, cât și vânzătorului direct, la contul bancar. Document justificativ la transferul/ridicarea banilor va fi procura, iar pt vânzător- contractul.
3. Cheltuielile privind autentificarea notarială a contractului de vânzare cumpărare și de înregistrare a acestuia la oficiul cadastral, le suportă de obicei cumpărătorul, dacă nu conveniți altfel în contract.
4. Riscurile juridice practic nu există, dacă reprezentantul este de bună credință și îndeplinește mandatul conform indicațiilor- dreptul de proprietate va aparține Dvs in rezultatul acestei tranzacții.

2 noiembrie 2018