Pot recupera banii aflaţi în criptovaltă peste hotare?

6 iulie 2023 4

Bună ziua. Am fost minţit de un broker care a transferat banii mei pe alt cont peste hotare. Cum îi pot recupera?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Vasile, în cazul DVS trebuie să vă adresați la poliție cu o cerere, deoarece brokerul a dat dovadă, că este escroc, el n-a fost împuternici de DVS să faceți așa tranzacție, puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

8 iulie 2023
Maria Gogu
  • Avocat-stagiar

Bună ziua, în situația Dvs este necesar să vă adresați cu o plângere inspectoratului de poliție, sesizare către organul de urmărire penală. Se recomandă să anexați dovezi despre faptul că ați fost înșelat, despre identitatea brokerului sau cabinetul acestuia și să demonstrați că ați expediat această sumă de bani.
Cu... mai detaliat părere de rău moneda virtuală nu este reglementată în Republica Moldova iar Dvs ați fost supus riscului de fraudă a opțiunii de convertire.

12 iulie 2023