Pot rezilia un contract?

4 iunie 2018 29

M-am inteles cu o pers fizica sa-mi faca mobila la comanda. Am facut un contract, termenul era de 14 zile lucratoare. Am achitat avans 65% din suma finala. Peste aprox 2 saptamani mi-a zis ca mai are nevoie de 1.500 pe care i-am dat si nu i-am indicat in contract. Au trecut 2 luni si el nici la telefon nu raspunde. Vreau sa scriu plangere la politie. E posibil sa-l impun sa-mi intoarca banii? Nu mai vreau mobila! E posibil sa-l impun sa achite ceva in plus pantru ca m-a intins atat?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Poliția nu o să vă ajute cu nimic, doar o să fiți purtat pe drum cu mențiunea că sunt relații civile și urmează să vă adresați în judecată.
Suma prevăzută de contract poate fi restituită, sigur că urmează să vedem contractul.
Cît privește suma neprevăzută, este o problemă, nu poate... mai detaliat fi probată.
Cît privește sume suplimentare, este posibil de încasat dobîndă de întîrziere cît și o penalitate conform legii protecției consumatorului. Șanse sunt bune, doar că obligatoriu urmează a fi studiat contractul.

4 iunie 2018
Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Vasile,
Desigur un contract poate fi reziliat, aceasta are loc de drept, de comun acord sau prin intermediul instantei de judecata.
Este posibil sa-l impuneti sa va intoarca banii, dar doar prin intermediul inaintarii unei actiuni in Instanta de Judecata, daca va intelegeti aceasta deja nu este impunere... mai detaliat ci o intelegere bilaterala. La fel, puteti solicita si daune interese, dar este la discretia Instantei de Judecata sa le acorde sau nu.
Asa sau altfel, Va indemn sa ajungeti la o intelegere decat sa Va judecati.

4 iunie 2018