Pot ridica casa de locuit pe suprafata de teren de constructie pe care trec conducte de gaz si cabluti de la Moldtelecom?

28 aprilie 2017 35

Pot ridica casa de locuit pe suprafata de teren de constructie pe care trec conducte de gaz si cabluti de la Moldtelecom? Primaria mia acordat un loc de constructie...dupa ce am gatit locul pentru constructie, reprezentatii de la gaz si moldtelecom mi-au interzis sa construiesc pe acest loc.. Cum sa procedez mai departe?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Dacă aveţi un drept asupra terenului şi respectaţi destinaţia terenului, sigur că aveţi dreptul de a construi. Furnizorii respectivi nu vă pot pur şi simplu interzice construcţia. Ei trebuie să indice în ce constă problema, cum le sunt lezate interesele şi să vă dea o schiţă cum... mai detaliat să mutaţi comunicaţii lor, pe contul dvs.
Este o practică obişnuită constructorii să mute comunicaţiile ca să fie posibil accesul la ele după ridicarea construcţiei.
***
Articolul 6. Conţinutul certificatului de urbanism pentru proiectare
(1) Certificatul de urbanism pentru proiectare va cuprinde prescripţii şi elemente privind:
c) regimul tehnic al imobilului/terenului, cu referire la:
- echiparea cu reţele edilitare;
[…]
- construcţiile sau reţelele edilitare supuse demolării sau strămutării din zona periculoasă a şantierului;

__________
Legile Republicii Moldova
163/09.07.2010 Lege privind autorizarea executării lucrărilor de construcţie //Monitorul Oficial 155-158/549, 03.09.2010

29 aprilie 2017