Pot sa actionez in judecata in mod civil debitorul, daca eu in calitate de fidejusor am fost nevoit sa achit datoria?

5 decembrie 2017 104

In anul 2015 la cererea unui prieten am acceptat sa fiu in calitate de fidejusor in timp ce el a luat un credit in suma de 40.000 lei de la banca. Pina in prezent eu nu am cunoscut de faptul ca el demult nu achita rata lunara, si in luna noiembrie 2017 am fost instiintat de catre executorul judecatoresc ca mi s-a pus sechestru pe bunurile imobile. Debitorul pina in prezent se eschiveaza, nu raspunde la telefon si eu is nevoit sa achit datoria catre banca. Intrebare: pot ulterior sa-l actionez in instanta de judecata pe debitor pentru a-l impune sa-mi intoarca suma de bani care eu am achitat-o in locul lui?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Constantin Iosip
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Dvs. Aveți dreptul sa acționați în judecata debitorul pentru a va achita banii pe care ia-ți achit dvs. pentru stingerea datoriilor debitorului.

6 decembrie 2017
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Aveți dreptul sa acționați în judecată debitorul pentru a vă întoarce datoria cu o acțiune de regres împotriva ultimului , potrivit art. Articolul 1163 Cod Civil. Regresul contra debitorului
(1) Fidejusorul care a executat obligaţia principală are drept de regres contra debitorului în mărimea sumelor pe... mai detaliat care le-a plătit, inclusiv datoria principală, dobînda aferentă, precum şi toate cheltuielile pe care le-a suportat în legătură cu fidejusiunea.

6 decembrie 2017