Pot să aduc în Republica Moldova un aumomobil cu numere străine, dacă nu sunt proprietarul acestuia?

16 februarie 2023 222

Bună ziua. Pot să aduc în Republica Moldova un aumomobil înmatriculat în România pe numele tatălui meu, fară prezența proprietarului?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Alexandru.
Desigur puteţi, doar trebuie să aveţi asemena împuterniciri de la proprietar (procură).
La controlul trecerii frontierei, nu este necesar să prezentați polițistului de frontieră documente cu privire la modalitatea de deţinere sau folosinţă a autovehiculului (contract, procură, comodat etc), cu excepția autovehiculului cu numere de înmatriculare neutre. Totodată, actele... mai detaliat ce confirmă deţinerea în proprietate sau a dreptului de folosinţă asupra mijlocului de transport înmatriculat în alte state, pot fi solicitate de către Serviciului Vamal.

16 februarie 2023