Pot sa ajung la inchisoare, daca nu am rambursat un credit nebancar?

30 iunie 2024 3

Buna ziua. Am un credit in marime de 100.000 pe care nu l-am rambursat de 3 ani. Recent, mi-a venit o scrisoare de la colectori, care mi-au dat termen 15 zile lucratoare ca sa sting datoria. Tot acolo este scris ceva despre 2 ani de inchisoare. Exista asa ceva? Pot sa ajung la inchisoare pentru aceasta datorie?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua dl. Nevzat, eu o să fiu categoric nu. Dacă colectorii o să încerce să vă amenințe pe DVS cu așa ceva, DVS sunteți în drept să-i preveniți, că ei singuri pot să suporte închisori, cum prevede legislația în vigoare. Mai precis, |DVS sunteți în drept să apelați la... mai detaliat viberul meu de pe telefonul +37368669950, unde noi o să vorbim mai detailiat.

1 iulie 2024
Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua. În general, nu e posibil să fiți privat de libertate pentru neexecutarea unei datorii civile.
Însă, dacă dosarul de câștig (în urma pronunțării hotărârii în instanță de încasare a sumei) se transmite la executorul judecătoresc și acesta constată că Dvs vă eschivați cu rea-voință de la achitarea datoriei (de... mai detaliat exemplu: aveți venituri, însă nu achitați) atunci el poate încheia un proces-verbal cu privire la contravenție privind neexecutarea hotărârii și numai după, poate depune o plângere penală privind comiterea următoarei infracțiuni:
Articolul 320. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,

se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.

Dar în practică nu se întâlnesc practic deloc cazuri de pedepsire cu închisoarea pentru așa faptă. De asemenea, acesta este un proces lung, iar colectorii nu au nici un drept și nu sunt competenți să aplice sancțiune sau alte măsuri silite.

2 iulie 2024
  • Jurisconsult

Buna ziua Nevzat, citiți atent conținutul art. 320 CP, pesoana trebuie să fie afus conținutul art. 318 Cod contravențional, dacă DVS n-o să vă prezentaț la executorul ultimul o să rămâe cu buza înflată, n-o să poată să facă ceva, DVS trebuie să dați dovadă, că sunteți deștept și punct.... mai detaliat Succese.i

2 iulie 2024