Pot sa ajung la inchisoare pentru ca nu am rambursat creditele?

14 decembrie 2021 343

Buna ziua. Am luat 5 credite de la o companie de microfinantare, dar din motive de sanatate nu le-am putut achita. Ma telefoneaza juristul companiei si imi spune ca daca nu rambursez creditele in cauza, voi avea dosar penal pe escorcherie si risc sa ajung la inchisoare. Este posibil sa ajung la inchisoare pentru credite neachiatate? Eu i-am explicat ca am avut probleme de sanatate si as dori un nou grafic de achitari, dar am fost refuzata.

Comentariile juriștilor 5

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte domenii

Nu, organul de urmărire penală nu ar trebui să intenteze dosar penal pentru imposibilitatea executării unor obligațiuni civile..........totodată, ar fi bine să-ți cunoști drepturile tale ca consumator..........citește această lege...........în special îmi plac prevederile de la art.15, alin.(7). (8)............la un prieten, o OCN insista pe o datorie mare formată din comisioane,... mai detaliat penalități, dobânzi în jur de 10000 lei.........dar aplicând prevederile art.15, alin.(7) al legii date, s-a reușit reducerea sumei pe care eventual o putea încasa compania de creditare la 1 mie și ceva........citește, interesantă lege........... https://www.legis.md/cautare/getResults?doc_id=120931&lang=ro

15 decembrie 2021
  • Avocat
  • Alte domenii

altă situație este dacă va fi o hotărâre judecătorească, existând răspundere penală pentru neexecutarea intenționată a unei hotărâri judecătorești dar și aici există condiții și elemente care trebuie să fie întrunite pentru a exista răspundere penală...........

15 decembrie 2021
  • Avocat
  • Alte domenii

.......în anumite situații, ținând cont de reaua-credință a organizațiilor de creditare nonbancare, dacă faci niște economii pentru achitarea creditelor, este mai bine să nu faci achitări și să fie stabilită datoria finală/suma finală ce poate fi încasată prin instanța de judecată și după hot. jud. să achiți conform hot.jud. dar... mai detaliat până la transmiterea ei la executare silită, pentru a nu achita sume supliementare executorilor judecătorești..................deseori se întâmplă că sumele încasare de companiile de creditare nu sunt reținute pentru achitarea împrumutului de bază dar pentru comisioane și penalități care contravin normelor imperative ale legislației privind creditele pentru consumatori.............

15 decembrie 2021
  • Jurisconsult

Buna Aliona, colegul meu dl.Sergiu corect v-a orientat, la DVS este un letigiul civil pentru nu poți fi tras la răspundere penală. Poți să-i atenționezi juristului, că e măgari, să-i pună pofta în cui.

16 decembrie 2021
Octavian Leșco
  • Jurisconsult
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Articolul 320. Neexecutarea hotărîrii instanţei de judecată
(1) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare a hotărîrii instanţei de judecată, dacă aceasta a fost comisă după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
... mai detaliat se pedepseşte cu amendă în mărime de la 550 la 650 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 200 de ore, sau cu închisoare de pînă la 2 ani.
(2) Neexecutarea intenţionată sau eschivarea de la executare de către o persoană cu funcţie de răspundere a hotărîrii instanţei de judecată, precum şi împiedicarea executării ei, dacă aceste fapte au fost comise după aplicarea sancţiunii contravenţionale,
se pedepsesc cu amendă în mărime de la 650 la 850 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore, sau cu închisoare de pînă la 3 ani, în toate cazurile cu privarea de dreptul de a ocupa anumite funcţii sau de a exercita o anumită activitate pe un termen de la 2 la 5 ani.
CODUL PENAL AL REPUBLICII MOLDOVA*

17 decembrie 2021