Pot sa călătoresc peste hotare cu copilul fără permisiunea tatălui?

19 noiembrie 2022 22

Bună ziua. Sunt divorțată și aș vrea să-mi iau copilul peste hotare. Care este procedura dacă tatăl copilului nu se implică în niciun fel în întreținerea și educarea copilului?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Sergiu Galeru
  • Avocat-stagiar
  • Dreptul civil
  • Dreptul familiei
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Dacă intenționați să plecați în vacanță, pe o perioadă scurtă de timp, atunci nu aveți nevoie de acordul tatălui copilului.
Dacă intenționați să domiciliați peste hotarele RM împreună cu copilul, aveți nevoie de declarație din partea tatălui copilului. În cazul în care tatăl copilului refuză să vă dea acordul de... mai detaliat domiciliere a copilului peste hotarele RM, puteți contesta refuzul dat în instanța de judecată și/sau puteți iniția procedura de decădere din drepturile părintești a tatălui copilului, dacă există cel puțin un temei specificat la art. 67 Codul Familiei.

21 noiembrie 2022