Pot sa cer ca fiica mea minora sa ramana cu mine, daca mama ei sa recasatoreste?

9 ianuarie 2024 3

Buna ziua! Pot sa cer prin instanta de judecata sau in alt mod legal ca fiica mea minora sa aiba domiciliul cu mine, in caz ca fosta sotie se recasatoreste, avand in vedere faptul ca copilul nu va fi crescut de tatal biologic? Am asa drept sa iau copilul la mine? In caz ca tatal vitreg bate copilul meu, eu actionez pentru a o decadea pe mama copilului din drepturile parintesti? Multumesc!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Contravenţii rutiere

Buna ziua. Codul familiei prevede drepturi agale pentru fiecare părinte, inclusiv în dansul stabilirii domiciliului copilului minor. Acest litigiu tine de competență instanței de judecată. Respectiv, pentru soluționarea problemei este necesar să înaintați o acțiune în instanța de judecată în vederea determinării domiciliului copilului.

10 ianuarie 2024