Pot sa cer pensie alimentara de la tatal copilului, care nici nu e inscris in certificatul de nastere al copilului?

3 februarie 2020 244

Buna ziua. Eu am un un baietel de 5 anisori, iar tatal acestuia nu se intereseaza de el de 4 ani. Baiatul poarta familia mea. Am dreptul sa-l decad pe tatal copilului din drepturi parintesti, sau macar sa-l fac sa plateasca pensie alimentara, daca tatal nici nu e inscris in certificatul de nastere al copilului.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buuna
atît timp cît tatăl nu este identificat în certificatul de naștere, nu puteți decădea din drepturi, deoarece nu aveți pe cine decădea, totodată, în același context, ne identificarea tatălui în certificatul de naștere, face imposibil încasarea pensiei din contul acestuia.

4 februarie 2020