Pot sa cer rascumpararea cotei parti pentru fiica, din costurile de intretinere a ei in tot acest timp. Nu am cerut de la fostul soţ pensie alimentară, este studentă, nu o ajută cu nimic.

21 iunie 2017 58

Buna seara. Sunt în divorţ deja de 4 ani. Apartamentul este scris pe numele fostului soţ, dar ambii avem cote părţi egale. Din păcate, copilul nu este parte, deoarece am cumpărat apartamentul deja privatizat. La divorţ nu am făcut partaj, considerînd că el va face ceea ce promise-se, să scrie partea lui pe fiică. Din păcate nu a făcut-o. Acum eu achit toate serviciile şi întreţinerea apartamentului, cum pot juridic demonstra, că doar eu achit, nu mă ajută, nici chiar fiicei nu-i oferă nici un ajutor.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bună ziua! În primul rând trebuie să cunoașteți faptul că partajul bunurilor comune poate avea loc in termen maxim de 3 ani de la data divorțului.
Codul Familiei prevede posibilitatea de a solicita transmiterea unor bunuri în contul pensiei de întreținere, doar în cazul în care soțul se... mai detaliat stabilește cu domiciliul în străinătate (art.109)
Deci, în cazul în care soțul domiciliază în țară și activează aici, nu există așa posibilitate de a cere răscumpărarea cote-părți.
Totuși, aveți dreptul să depuneți o Cerere de chemare în judecată privind plata pensiei de intretinere. Puteți solicita pensia inclusiv pentru perioadă anterioară de 3 ani.
Pentru mai multe detalii vedeti Codul Familiei începând cu art. 75 - http://lex.justice.md/md/286119/

22 iunie 2017