Pot sa confisc bunurile parintilor pentru datoriile feciorului?

17 iunie 2017 89

Am dat unui cunoscut niste bani pe recepisa, dar el nu vrea sa intoarca, el nu lucreaza, traeste cu parintii si nu are nimic. Cum se poate de intors banii? Poti sa confisc bunurile parintilor?

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

nu

18 iunie 2017
Dumitru Barbaroș
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut,

Atât timp cât debitorul Dvs. este o anumită persoană, iar părinții lui nu au calitate de fidejusor (nu au garantat împrumutul), nu puteți pretinde de la ei stingerea datoriei.

Raporturile creditor-debitor există doar între Dvs. și persoana căreia i-ați împrumutat bani. Nu puteți atrage alte persoane - părinții lui.

Pentru a întoarce... mai detaliat banii este necesar să vă adresați cu o cerere de chemare în judecată în acest sens la care să anexați și recipisa ca probă.

18 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Executorul judecatoresc urmeaza sa verifice daca are sau bunuri, salariu etc!

18 iunie 2017