Pot sa contest la Chisinau un proces verbal emis la Comrat?

22 iunie 2017 164

Pe numele colegului meu a fost intocmit un proces verbal pentru incalcarea vitezei in Comrat. El nu este de acord cu procesul verbal, mentionind asta in proces. Viza lui de resedinta este la Chisinau. Cum el poate sa faca asta in Chisinau? Agentii circulatiei rutiere au zis ca contestarea se poate face doar la Comrat.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

art.448CC (4) Contestația împotriva deciziei emise asupra cauzei contravenționale se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator care a examinat cauza. În cel mult 3 zile de la data depunerii, agentul constatator expediază contestația şi dosarul cauzei contravenționale în instanța de judecată competentă.
Depuneti contestatia la... mai detaliat INP str.Doina 102
Totodata va pot ajuta gratuit pentru intocmirea contestatiei ;)

22 iunie 2017

Va multumesc pentru mesaj. In art.448CC (4) este mentionat: "se depune la autoritatea din care face parte agentul constatator", din cate inteleg este nevoie de depus contestatia doar la Comrat, chiar daca viza de resedinta a colegului este la Chisinau.
Dvs. ati mentionat ca el poate sa depuna contestatia la... mai detaliat Chisinau, str. Doina 102, INP. De ce asa? :)

23 iunie 2017
Călin Bobeică
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Agentul constatator este colaborator al Inspectoratului National de Patrulare !
depuneti contestatia pe adresa indicata , nu o sa dati gres !

23 iunie 2017