Pot să dau în judecată specialistul cadastral (sau/și alți suspecți)?

22 august 2018 25

Am vândut un lot de teren pentru construcții. Lotul e privatizat. Cumpărătorul, perfectându-și actele de proprietar, a descoperit, în urma măsurărilor de către specialiștii cadastrali din raion, că hotarele lotului sunt altele decât cele indicate de specialistul din sat la repartizare. Am apelat la specialistul cadastral din sat ca să înțelegem ce se întâmplă. Acesta în mod suspect se eschiva să ofere explicații concrete. Suspectăm că este în cărdășie cu primarul, deoareca cel din urmă îl acoperă cu niște dovezi aberante. Cum se poate de rezolvat așa o situație?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Da, puteți acționa în instanță persoanele date.

Succese!

23 august 2018