Pot sa dau persoana in judecata pentru a-mi recupera suma de bani achitata?

27 iunie 2018 50

Buna ziua. Spuneti, va rog: am fost fidejusor pentru o persoana care a luat un credit. Intr-un final, am achitat eu personal suma de bani indatorata. Pot eu acum sa dau persoana respectiva in judecata pentru a-mi recupera suma de bani achitata?

Jurist comments 2

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna dimineata Alexandru,
Desigur ca puteti sa faceti acest lucru.

28 iunie 2018
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Îmi cer scuze că intervin, colegul are perfectă dreptate, doar că arăspuns primul și mesajul meu nu pot șterge deja ci doar modifica.
La caz urmează să strîngeți toate actele confirmative a faptului că ați achitat datoria, acestea pot fi ordinile de plată și o confirmare de la creditor. Mai aveți... mai detaliat nevoie de contractul de fidejusiune obligatoriu, urmînd a fi solicită achitarea benevolă, contrar acționarea în instanță.

28 iunie 2018