Pot sa dau sotul in judecata pentru pensia de alimente?

2 august 2017 101

Sotul se afla peste hotare si nu imi ajuta la intretinerea copiilor deja de 5 luni. Fiind casatorita, pot sa dau sotul in judecata pentru pensia de alimente pentru doi copii, fara a divorta ?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Iulian Moraru
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Bună ziua!

Dacă nu puteți stabili prin acord comun cu soțul d-voastră plata pensiei de întreținere, atunci da, aveți posibilitatea depunerii unei cereri de chemare în judecată în acest sens, potrivit prevederilor art. 74 alin. (3) din Codul Familiei al Republicii Moldova și art. 166, 167 din Codul de Procedură Civilă... mai detaliat al Republicii Moldova.

Sau, alternativa nr.2: depunerea cererii de eliberare a ordonaței judecătorești în temeiul prevederilor art. 345 lit. d.) (dacă nu sunt probleme legate de recunoașterea paternității), pentru a beneficia de cheltuieli reduse.

Faptul că nu sunteți divorțați nu este un impediment în cazul dat.

Succese!

2 august 2017