Pot să depozitez produsele pe care le voi vinde la adresa unde stau?

7 octombrie 2023 3

Bună ziua. Intenționez să deschid o afacere de comerț cu amănuntul. Am nevoie de un loc comercial pentru a depozita produsele sau este posibil să le depozitez la adresa unde stau, având în vedere că adresa juridică a firmei este domiciliul meu?

Jurist comments 3

Victor Pantiru
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Buna ziua Vasile,
In dependenta de cantitatea si calitatea si genul produselor. Daca sunt niste ciorapi nu vad o problema, dar daca vorbim de produse alimentare cu siguranta ai nevoie de un spatiu cu frigidere. Daca sunt produse chimice si sau usor inflamabile, domiciliul tau nu est potrivit.

8 octombrie 2023

Sunt într-o cantitate destul de mare, însă nu ocupa mult spațiu. Se produce o reacție chimică doar în momentul atingerii cu apa. Să spunem ca și săpunul, până nu are contact cu apa nu formează acea spuma. Însă, în cazul meu acele bucăți sunt protejate într-un fel de suport

8 octombrie 2023
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Vasile, comerțul cu amănuntul se desfășoară prin intermediul unităților comerciale, iar o unitate comercială trebuie să o amenajezi conform specificului activității de comerț prin care se desfășoară activitatea de comerț. Adresa juridică nu trebuie confundată cu adresa unității comerciale.
Din informația dezvăluită de tine aflăm că ar avea loc o... mai detaliat reacție chimică și că ai o cantitate mare a acelui produs. Eu îți recomand să ai grijă, să te consulți cu un avocat căruia să-i divulgi toată informația necesară iar mai apoi el te va ghida ce trebuie să faci. Pentru mai multe detalii mă poți contacta la 069992921.

P.S. Legea cu privire la locuințe interzice amplasarea unităților comerciale în locuințe, cu câteva excepții.

9 octombrie 2023