Pot sa fac atestat nou, daca atestatul curent este la colegiu?

16 mai 2019 44

Am invatat la colegiu la budget, insa l-am lasat dupa cursul trei, dupa ce am dat Bac-ul. Atestatul o sa mi-l intoarca dupa ce o sa platesc contractul pe trei ani. Eu nu vreau sa-l platesc, pentru ca nu am primit studiile necesare. Pot eu sa ma adresez la institutia unde am primit atestatul si sa le cer sa-mi faca unul nou?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua
Este posibil de a vă adresa pentru eliberarea unui dublicat.
Problema e că datoria pe care o solicită colegiu vă va urmări, avînd dreptul de a vă acționa în instanță pentru a încasa suma în interiorul termenului de prescripție de 3 ani.

18 mai 2019