Pot sa fac mostenirea pe numele uneia din fiice, cu procura eliberata de aceasta?

15 septembrie 2023 3

Buna ziua. Sotul a decedat, avem 3 copii mari, casatoriti. Socrul a decedat in 1996, a lasat mostenire 2 ha de pamant, dar procedura succesorala nu a fost pornita. Sotul a mai avut 2 frati si 2 surori, ei toti au decedat, dar au copii. Pot sa fac mostenirea in privinta terenurilor mentionate pe numele uneia din fiice, cu procura eliberata de aceasta? Pot sa cer un avocat platit de stat, avand in vedere ca sunt pensionara si am pensia mica? Am dreptul sa cer de la ASP dublicatele actelor fratilor si surorilor decedati ai sotului?

Comentariile juriștilor 4

Descărcaţi discuția
  • Avocat

Buna ziua,
1. Inițial se va deschide moștenirea după socrul dvs, notarul va stabili cercul de moștenitori. Aici contează dacă fratii sotului dvs au decedat înaintea tatalui lor (socrului dvs.)
2. Se va deschide procedura succesorala după decesul soțului dvs.
3. Fiica pe care dvs vreti sa fie înregistrat... mai detaliat dreptul de proprietate a terenului este mostenitor ca si ceilalti doi copii. Dvs. tot mosteniti 1/4 cota parte din partimoniului sotului. Pentru a putea raspunde clar la intrebarea dvs de inregistrare a dreptului de proprietate este necesar sa se cunoasca mostenitorii ambilor defuncți.
4. Cu procura din numele ficei o sa puteti sa o reprezentati in procedura succesorala a tatalui ei (sotul dvs.).
5. Pentru asistenta juridica garantata de stat va adresati la CNAJGS,ei vor verifica daca intruniti conditiile pentru asistena juridica garantata de stat.
6. Dvs. nu vi se vor elibera duplicatele actelor de stare civila deoarece nu sunteti rude cu frații decedați al soțului, copiilor dvs. - da.

15 septembrie 2023

Buna dimineata d-na Tatiana.Va multumim mult pentru raspuns.Toti fratii sotului si sotul au decedat dupa socrul.Ca sa deschida procedura succesorala in 2021 neau zis ca a trecut termenul si trebue sa ne adresam in judecata ca sa ne prelungeasca termenul.Trebue sa ne adresam sau nu?Da daca am... mai detaliat procura de la fiica,tot nu pot primi dublicatele?

16 septembrie 2023
  • Avocat

Dupa ambii defuncti termenul de acceptare a succesiunii a expirat, respectiv fără hotărîrea instanței de judecată notarul nu va deschide procedura succesorală.
Daca în procura este prevăzută împuternicirea pentru operațiunile cu actele de stare civilă - puteți.

16 septembrie 2023

Va multtumim mult

16 septembrie 2023