Pot sa fac serviciul in armata in Moldova?

21 februarie 2018 55

Daca am fost judecat si am stat inchis in puscarie in Rusia 3 ani, pot sa fac serviciul in armata in Moldova?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vadim Taigorba
  • Avocat

Salut!

Dacă vă referiți la serviciu militar prin contract (adică la dorința Dvs), riscați să fiți refuzat, decât dacă antecedentele penale din Rusia sunt stinse (conform legii ruse). Legea moldovenească nu permite persoanelor care au antecedente penale (adică au ispășit pedepse penale pentru anumite categorii de infracțiuni) să încheie contract de... mai detaliat îndeplinire a serviciului militar, fără a preciza dacă se referă doar la antecedente în Moldova sau și peste hotare; prin urmare, dacă devine cunoscut faptul că ați ispășit pedeapsă în Rusia, vi se va refuza pe acest motiv.

Dacă vă referiți la serviciul militar în termen (obligatoriu), existența antecedentelor penale nestinse în Rusia, dacă este cunoscută, poate fi un impediment. Comisiile de recrutare-încorporare nu pot decide asupra încorporării în serviciul militar până la stingerea antecedentelor (conform legii ruse).

Pentru claritate, citez definitia notiunii de antecedent penal din Codul Penal: ”antecedentele penale reprezintă o stare juridică a persoanei, ce apare din momentul rămînerii definitive a sentinţei de condamnare, generînd consecinţe de drept nefavorabile pentru condamnat pînă la momentul stingerii antecedentelor penale sau reabilitării.”

18 martie 2018