Pot sa fiu scos din coproprietate sau sa-mi fie micsorata cota de proprietate fara de mine?

16 aprilie 2019 145

Ziua buna. Eu cu sora suntem coproprietari egali ai unui apartament. Eu nu locuesc in el de multi ani, locueste ea. Ea poate fara de mine sa ma scoata din coproprietate sau sa-mi micsoreze cota?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Sergiu

În cazul în care sora dvs dorește să efectueze partajul urmează sa va propună soluția de partaj care poate fi una din urmatoarele:
1. Ea cumpăra cota parte ce va aparține dvs.
2. Dvs cumpărați de la sora cota parte ce-i aparține acesteia
3. Vânzarea de comun acord fără a va... mai detaliat adresa in instanța de judecată sau după obținerea unei hotărâri judecătorești.

În orice caz nu puteți fi lipsit de proprietate, iar cota parte ce vi se cuvine nu poate fi micșorată.

17 aprilie 2019