Pot sa iau copilul?

23 iunie 2018 28

Am un copil de un 1 de zile, nu sunt incris. Pot sa iau copilul?

Jurist comments 1

Alina Laptedulce
  • Parajurist

Daca ati recunoscut paternitatea si la rubrica ,,tata” din certificatul de nastere al copilului figureaza numele D-stra, atunci, desigur, ca aveti drepturi, dar si obligatii egale cu cele ale celuilalt parinte. Totodata, exprimarea D-stra de ,, a lua copilul” presupune mai multe sensuri si fiecare din acestea au reglementari legale... mai detaliat specifice. Spre exemplu, luarea acestuia pentru o perioada la domiciliul D-stra se efectueaza in baza unui acord comun al parintilor copilului, iar in situatii de neintelegeri si lipsa unui atare acord - in baza unui grafic de intrevederi stabilit de catre structura teritoriala de asistenta sociala. In cazul in care optati pentru luarea copilului pentru traversarea frontierei de stat, va trebui sa respectati prevederile legale ale segmentului ce reglementeaza traversarea frontierei de stat de catre minori.

25 iunie 2018