Pot sa las serviciul fara a anunta cu 2 saptamani inainte?

16 septembrie 2019 37

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, unde pot sa ma adresez sa aflu daca lucrez legal. Eu lucrez intr-o firma de cosmetica, seful imi spune ca lucrez legal, dar nu am nici polita nici carte de munca, nici contract n-am semnat. Cu un an in urma, am facut inventariere si am iesit in minus cu 40 de mii de lei. Pana acum am lucrat degeaba pentru a da datoria, m-a intretinut familia, seful nu mi-a dat nici un leu. Acum vreau sa plec de la el, vreau sa facem bilantul si sa-i pun cheile pe masa, dar am aflat ca legal trebuie sa-l anunt cu 2 saptamani inainte de a pleca. Eu nu vreau sa fac asa, pentru ca ma tem ca o sa-mi puna iar datorii.
Vreau sa aflu daca n-o sa am probleme sau sa ma oblige sa lucrez inca 2 saptamani pana gaseste alt realizator, asa cum se zice ca e legal. Nu poate sa ma dea in judecata pentru asta? Spuneti-mi, va rog, cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua doamna Elena,

În cazul dvs există o mulțime de abuzuri și încălcări ale drepturilor dvs iar mai în jos vă voi explica de ce.

1. Dvs dat fiind faptul că nu aveți încheiat un contract individual de muncă cu angajatorul dvs vă aflați în situația unui raport de muncă ilegal... mai detaliat iar de aici deîndată decade idea de a munci 14 zile potrivit Codului Muncii așa cum vă obligă angajatorul.

2. Angajatorul nu vă poate obliga la nimic deoarece dvs nu aveți încheiat contractul individual de muncă unde să fie specificate expres drepturile și obligațiile dvs ca acesta să poate pretindă de la dvs careva obiecții.

3. Mai mult ca atât acesta nu putea pretinde de la dvs suma de 40 de mii fiindcă dvs nu ați avut încheiat cu el un contract de răspundere materială anexă la cel individual de muncă ca să vă poată impuie obligația de a întoarce suma de bani respectivă.

4. În cazul dvs puteți pleca liber de la muncă fără a vă face griji, iar pentru toate abuzurile comise de către acesta puteți scrie o plângere la Inspecția Muncii unde veți indica toate aceste circumstanțe iar ulterior cu o plângere la poliție pe numele angajatorului dvs pentru escrocherie deoarece acesta nu a putut pretinde sub nici o formă suma de 40 de mii de la dvs iar înșelându-vă astfel și obținând careva venituri și profituri.

Pentru ajutor mă puteți apela la numărul de telefon indicat în profil sau la adresa electronică.

16 septembrie 2019