Pot sa lucrez daca sunt în concediu de îngrijire a copilului?

2 iulie 2017 43

Nu voi perde îndemnizaţia de îngrijire a copilului dacă voi mai lucra? Vreau sa mai lucrez la domiciliu (ca asistent parental).

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut Mariana,

Da poți şi nu, nu vei pierde.

2 iulie 2017
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere
  • Alte contravenţii

Buna ziua!

Din prevederile art.18 din Legea RM privind indemnizaţiile pentru incapacitate temporară de muncă şi alte prestaţii de asigurări sociale, nr.289/2004, reiese ca daca dstra veti relua activitatea în condiţiile timpului de muncă integral înainte de expirarea concediului pentru îngrijirea copilului sau va veti angaja la o altă unitate, plata... mai detaliat indemnizaţiei se va suspenda, fiind posibil ca aceasta sa fie stabilita, optional, celuilalt parinte, bunelului sau bunicii ori unei alte rude care se ocupă nemijlocit de îngrijirea copilului, precum şi tutorelui, cu conditia ca aceste persoane sunt asigurate şi îndeplinesc condiţiile de realizare a stagiului de cotizare.

În cazul în care dstra veti relua activitatea în condiţiile timpului de muncă parţial, indemnizaţia nu se va suspenda.

Pentru mai multe detalii puteti consulta legea sus enuntata aici http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&id=313082

Cu respect,
Copetchi Stanislav

3 iulie 2017