Pot sa ma concediez timp de o zi?

30 iunie 2017 238

Sunt angajat la intreprindere, durata contractului este nedeterminata. Vreau sa ma eliberez urgent, fiindca trebuie sa plec peste hotare. Este posibil aceasta fara sa mai lucrez 2 saptamini?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Cooperați cu angajatorul dvs despre acest motiv, deoarece termenul de preaviz de 14 zile este anume ca acesta să găsească o persoană care să va înlocuiască, iar pt aceasta angajatorul vă poate satisface rugămintea in cazul în care are deja o persoană care să exercite munca prestată de... mai detaliat catre dvs anterior.

1 iulie 2017
Iulia Furtuna
  • Avocat

Alexandru, daca angajatorul este de acord, depuneti cerere de demisie cu efect imediat (in baza art. 83 alin. 3 prim din Codul muncii) sau incheiati un acord de incetare (in baza art. 82 prim din Codul muncii). Daca angajatorul nu este de acord si Dvs aveti cel putin 14 zile... mai detaliat calendaristice de concediu nefolosit, depuneti cerere de acordare a acestuia in baza art. 119 alin. 2 din Codul muncii cu incetarea ulterioara a contractului de munca in baza cererii de demisie depusa deja.

2 iulie 2017