Pot sa ma refuz de a da careva explicatii

5 iulie 2017 64

Am fost telefonat de un membru de la FISC, si citat prin telefon ca să mă prezinta la el pentru a oferi careva explicatii, referitor la iesirea mea din

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția

Am să adresez intrebare complet aici.
Am fost telefonat de un membru de la FISC, si citat prin telefon ca să mă prezinta la el pentru a oferi careva explicatii, referitor la iesirea mea din tara cu o persoana străină,... mai detaliat sunt obligat sa ofer careva explicatii? Dacă nu atunci care ar fi legea cu privire la refuzul de a da careva explicatii? Mersi anticipat

6 iulie 2017
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Salut,

In urma unor reforme, Serviciul Fiscal de Stat a capatat careva drepturi si anumede a reține făptuitorul, în cazul constatării unor infracțiuni, și va putea ridica corpurile delicte. La fel, instituția va putea solicita informațiile și documentele necesare pentru constatarea infracțiunilor, va putea cita persoanele și va evalua pagubele.

SFS... mai detaliat este învestit cu următoarele drepturi generale: • să efectueze controale în privința respectării legislației fiscale:

-să ceară și să primească de la orice persoană informații, date, documente;
-să efectueze vizite fiscale;
etc...

Acest proiect urma sa fie discutat cu mai multe luni in urma si sa fie aprobat, prezum ca odata ce cei de la fisc v-au cerut una ca asta, deja sunt investiti cu aceste functii.
Nu uitati ca aceste actiuni pot fi intreprinse cind constata savirsirea unei infractiuni ci nu in alte cazuri.

6 iulie 2017

Mersi Andrei.

6 iulie 2017