Pot sa ma stabilesc cu traiul peste hotare cu copil minor fara acordul tatalui?

7 iulie 2017 206

Sunt divortata,am un copil din fosta casatorie...vreau sa plec peste hotare cu copilul...tatal copilului categoric nu doreste sa dea permisiunea...acum am mers in instanta ca sa stabilim domiciliu copilului cu mine ca sa pot face macar pasaport biometric...am mai dat la redobindirea cetateniei romane,tatal iarasi nu permite sa-i fac si copilului cetatenie... pensia alimentara nu achita regulat...are mare datorie deja. Daca totusi judecata stabileste domiciliul copilului cu mine pot pleca peste hotare pe mai mult timp de ex. 3 luni sau jum. de an? Daca nu ce consecinte ma asteapta?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Ecaterina Pînzari
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Oricare dintre părinți poate ieși de pe teritoriul Republicii Moldova, fără a prezenta acordul autentificat notarial al celuilalt. Acordul celuilalt este obligatoriu atunci când unul din părinți vrea să treacă cu locul permanent de trai într-o altă țară. Să ținem cont că e o regulă a Republicii Moldova. Când... mai detaliat decidem să călătorim într-o altă țară, trebuie să luăm în calcul legile în vigoare pe teritoriul statului respectiv.

8 iulie 2017